Přihlásit Registrovat
Chci se dozvědět více
Mohlo by Vás zajímat
 • jakým stylem chcete nafotit svatbu?
 • Nafocení svatby je především reportáž, doplněná portréty a detaily, které celou událost povýší do krásy a radosti. Musí být zachovaná hodnověrnost a zvýrazněná atraktivita účastníků i prostředí. Záleží na tom, jestli preferujete přirozenost, nebo máte rádi aranžované scény s určitou nadsázkou. Zachytit připrozenost je práce pro fotografa, pro aranžované scény se musí více angažovat také samotní svatebčané. Fotograf by měl respektovat postoje focených lidí - jejich chuť, či nechuť se fotit - a při tom nikoho nevynechat. To vyžaduje součinnost se snoubenci i ostatními hosty. Při focení jakékoliv reportáže a svatby zejména, nerozhoduje o výsledku fotografie prostředí, ale lidé.
  Proto pokládám v přípravě svatby za velmi důležité včasné seznámení mezi snoubenci, fotografem a někdy i dalšími organizátory svatby. Získání vzájemné důvěry je prvním předpokladem zdařilého nafocení svatby a překonání i případných problémů, které vždy mohou nastat.
 • máte představu o místě, kde byste se rádi fotili?
 • Výběr lokality významně ovlivňuje atraktivitu focení v souvislosti s očekáváním něčeho mimořádného. Navíc vaše správná volba může v budoucnu znásobit na př. vzpomínky na místa, která byla a jsou pro vás důležitá. Promyslete si lokality, kde byste rádi fotili a seznamte s tím fotografa. Při jejich výběru zohledněte čas potřebný k přesunu z místa konání svatby. Ideální je max. 15 min. jízdy autem.
 • co od focení očekáváte?
 • Podle rozsahu svatby vznikne zpravidla několik set záběrů. Z celodenního focení při 80 hostech to může být až 1500. Záleží na způsobu focení, ale většinou to tak dopadne. Mnoho záběrů se opakuje, některé technicky nevyjdou a z toho zbytku se provádí výběr na konečný počet. Jaký má být? Trochu si nyní započítám. Ze statistik vyplývá, že při elektronickém prohlížení na soc. sítích, věnuje uživatel jednomu obrázku pozornost max. 4 sec. Aby se udržela pozornost, tak by prohlížení nemělo přesáhnout 20 min. Z toho vychází, že smysluplná svatební galerie pro elektronické prohlížení by měla mít od 300 do 350 obrázků. Tento počet doporučuji zpracovat úpravami, které snímky vyžadují a s tímto výběrem pak dále pracovat pro případný tisk.
  Naskýtá se otázka, co se zbytkem fotografií? Zastávám názor, ve kterém se odlišuji od velké většiny, že se novomanželům mají předat fotografie všechny. V dnešní digitální době si mnoho lidí dokáže fotografie upravit, dokáže si vytvářet prezentace a pod. Tak proč to neumožnit s fotografiemi z tak významné události jakou svatba je. Nic by nemělo bránit tomu, abyste se stali vlastníky všech těchto souborů.
 • co dělat, když lije jako z konve?
 • Z pohledu fotografa to není tragédie, dnešní špičková technika se vody nebojí. Ale z pohledu nevěsty a ženicha je to nepříjemná komplikace. Především se to musí brát, jako že prší štěstí. S humorem. Měl by však existovat záložní plán jak a kde focení uskutečnit. Je to úsměvné, ale někdy také tvrdá realita. V takovém případě, pokud to prostory umožní, je dobré mít po ruce mobilní ateliér kde se focení plnohodnotně uskuteční.
 • jak přispěje fotograf k dobré náladě svatebčanů, aby se nenudili?
 • Možná namítnete, že to není úloha fotografa. Souhlasím, ale měl by k tomu významně přispět. Někdo tomu říká šikovnost, jiný kreativita, ale za vším je dobrý organizátor. A proto chtějte fotografa - organizátora.
 • kdy obdržíte první náhledy fotek, v jakém rozsahu a kdy budou upravené?
 • Bezprostředně po svatbě, první hodiny dalšího dne jsou všichni naplnění dojmy a zážitky. S nadšením vzpomínají a baví se událostmi, které právě skončily. Proto určitě oceníte, když již v těchto chvílích obdržíte série fotografií, jak šel čas. Požadujte zhlédnutí náhledů co nejdříve po ukončení focení, nejpozději do 24 hod. Další čekání je nesnesitelné, zvláště nevěsty - novomanželky to těžce snášejí. Úpravy lze rozdělit do různých časových úrovní, podle rozsahu materiálu.
 • jaké další standardní služby může fotograf nabídnout?
 • Je dobré se s tím seznámit. Zpravidla ale prodražují focení svatby a dají se zařídit i později. Mám na mysli různá alba, fotoknihy, kalendáře a pod. Rovněž přítomnost asistentů, pokud zvyšují cenu, není nezbytná. Určitě se mezi svatebními hosty najde šikovný pomocník. Druhý fotograf - ano - má smysl u rozsáhlých akcí.
 • má fotograf v nabídce nějaké nestandardní služby?
 • Mám tím na mysli na př. využití cloudových uložišť, webových stránek jen pro vás a vaši svatbu, různé prezentace a pod.
 • víte za co platíte?
 • Kalkulace zakázky by měla být samozřejmostí, stejně jako vystavení účtu, faktury. Součinnost při kalkulaci může jednak cenu optimalizovat, ale také poznáte všechny možnosti, které si možná přiobjednáte. Všechno lze vyčíslit a o takovém výpočtu se dá diskutovat.
  Chci se dozvědět více
  Svatební sloupek
  Prozatím neaktivní